מדריך כיוון פסנתר

איך מכוונים פסנתר? הפוך להיות מכוון פסנתרים של עצמך

כל פסנתר זקוק לכיוון
הפסנתר מורכב מכ - 230 מיתרים ועשוי ברובו מעץ. כל כלי מיתר נגינה העשויים מעץ: גיטרה, צ'לו, כינור, נבל וכדומה וגם הפסנתר זקוקים לכיוון. זה לא משנה אם ניגנו על הכלי או לא - שינויי הלחות משפיעים על העץ ועל מתח המיתרים - ולכן אנו זקוקים לכיוון כלי מיתר העשויים מעץ באופן תדיר. עליה בלחות עשויה לגרום לתיבת התהודה העשויה מעץ להתנפח ובכך למתוח את המיתרים - מיתרי פסנתר מתוחים מידיי מפיקים צלילים גבוהים יותר. יובש גורם לתיבת התהודה להצטמק ומכן לירידה במתח המיתרים - מיתרי פסנתר רפויים מפיקים צליל נמוך יותר. הבעיה שיובש והלחות אינם משפיעים על תיבת התהודה של הפסנתר באופן אחיד ולכן בדרך כלל רק חלק מצלילי הפסנתר ישמעו לא מכוונים. מטרת כיוון הפסנתר היא לשמור על כוונון מדויק של גובה הצלילים ולשמור על מצבו המכני התקין של הפסנתר.

כיוון פסנתר - מתי מכוונים פסנתר - כל כמה זמן? באיזו תדירות?
כיוון פסנתר חדש או יד שניה נבצע כשבועים לאחר שהוצב במקומו הקבוע. מומלץ לכוון פסנתר חדש פעמיים שלוש בשנה הראשונה. כיוון פסנתר נבצע גם כשהוא נשמע לא מדוייק, אחרי הובלה או טלטלה.

מכוון פסנתרים - מחיר כיוון פסנתר - כמה עולה לכוון פסנתר ?
מכוון פסנתרים הוא אדם העוסק באומנות מתיחת מיתרי הפסנתרים כך שיפיקו צליל מדויק - פעילות שיש לבצעה בדרך כלל פעם בשנה או לאחר כל טילטול או הזזת הפסנתר. מחיר כיוון פסנתרים על ידי מכוון פסנתרים מנוסה ומקצועי נע בין 200 ש"ח ל 350 ש"ח (בשנת 2012) - אם יש לך שמיעה אבסולוטית וכלי עבודה של מכוון פסנתרים - תוכל לחסוך את עלות כיוון הפסנתר שלך ובכלל גם אתה יכול לנסות להיות מכוון פסנתרים.

כיוון פסנתר באופן עצמאי
כיוון פסנתרים באופן עצמאי דורש דיוק רב אך אינו דבר כל כך מסובך ויכול להיות אפילו מהנה. הכלים שנתשמש בהם הם:
1. מוט כיוון פסנתר - מוט מכוון פסנתרים
2. משתיק צליל למכוון פסנתרים - מפריד בין מיתרים
3. מכשיר אלקטרוני או תוכנה לאיכון הצליל
מספר המיתרים לכל קליד בפסנתר אינו דומה
שמתסכלים לתוך מבנה הפסנתר ניתן להבחין שמספר המיתרים לכל קליד במקלדת הפסנתר אינו דומה: הצלילים הנמוכים בעלי מיתר אחד לכל קליד בפסנתר. הצלילים הגבוהים בעלי שלושה מיתרים לכל קליד בפסנתר. וביניהם - בין הצלילים הגבוהים לצלילים הנמוכים יש שני מיתרים לכל קליד בפסנתר.

Piano Tuning

כיוון כל מיתר בנפרד בפסנתר
בקלידים שיש להם יותר ממיתר אחד נשתמש במשתיק שהוא גם מפריד בין המיתרים של אותו קליד. נשתמש במשתיק בעת כיוון הפסנתר להשתקת הסאונד בחלק האמצעי והימני של הפסנתר, שם מופיעים יותר ממיתר אחד לצליל של תו.
אופן כיוון הפסנתר - עדינות ורגישות
נזהה את המיתר שאנו רוצים לכוון ע"י זיהוי הצליל המזייף בהקשה על מקלדת הפסנתר. אם מדובר בקליד שיש לו יותר ממיתר אחד - נפריד את המיתרים באמצעות המשתק. נזהה את הבורג שאליו מחובר המיתר ובאמצעות מכוון הפסנתר בעדינות נכוון ימינה לצורך מתיחת המיתר (מתיחת מיתר מעלה את הטון), או שמאלה לצורך הרפיית המיתר (הרפיית המיתר מורידה את הטון). כמו בגיטרה בדרך כלל אנו מותחים את המיתרים מכיוון שיש להם נטייה עם הזמן להיות רפויים יותר. כיוון פסנתרים נעשה בעדינות וברגישות, להלן סרטון וידאו המסביר על כיוון פסנתרים:

בוריס חיימוב מכוון פסנתרים
לימוד פסנתר - מנגנים במספרים