מדריך תחזוקה נכונה של פסנתר

הפסנתר הוא כלי נגינה מורכב מכ 16,000 חלקים, מכ 230 מיתרים, קלידים, פטישים, לבדים, ומסגרת עץ, משכך הוא כלי נגינה פגיע, מושפע מתנאים חיצוניים בעיקר מתנאי הלחות ותנאי מזג אוויר. תחזוקה נכונה של פסנתר תבטיח שמירה על איכות הפסנתר, צליל מדוייק, איכותי לאורך זמן, כמו כן, תחזוקת פסנתר נכונה תמנע מבעיות להתפתח ולהפוך לבעיות קשות שעלות תיקונם גבוהה מאוד.

ניקיון הפסנתר
יש לנקות את האבק מהפסנתר באופן שוטף לפחות פעם ביום - אבק על פסנתר יכול לפגוע במנגנון הפסנתר במיוחד בפטישי הפסנתר. את הפסנתר ננקה עם מטלית רכה יבשה ללא מים, את הקלידים ננקה עם מטלית לחה. רצוי שלא לנקות את הפסנתר עם חומרי ניקוי - הדבר עלול לגרום נזק בלתי הפיך לעץ. חומרים המכילים אלכהול - מגבונים למיניהם עלולים לגרום לסדקים בקלידים ולכן אסור להשתמש בחומרים המכילים אלכהול.

הפסנתר אינו שולחן אכילה או שולחן עבודה
גרגרי אוכל ולכלוך עלולים לפגוע בקלידים, בתנועתם ואף להביא תרמיטים, תולעי עץ וטיפילים שיאכלו את עץ הפסנתר.

פסנתר אינו ספריה
אסור להניח על הפסנתר ספרים או חפצים. חפצים כבדים עלולים לפגוע בתיבת התהודה, באיכות הצליל, בכיוון הפסנתר ולגרום לזמזומים.

פסנתר אינו מדף עציצים או בר משקאות
עציצים יכולים להראות יפה על הפסנתר - אך די שמעט נוזלים יחדרו לתוך הפסנתר כדי להרוס את המנגנון הפנימי של הפסנתר - ולגרום לנזק בלתי הפיך שעלות תיקונו תהיה גבוהה במיוחד.

נגינה בפסנתר מונעת חלודה
נגנו באופן תדיר - לשם זה רכשתם את הפסנתר ?! פסנתר שלא מנגנים עליו זמן ממושך פשוט מחליד ונפגע קשה (יהיה זקוק לשיקום ריצני - כיוון פסנתר רגיל לא יעזור).

רגישות לטמפרטורה
שינויי טמפרטורה מהירים וקיצוניים אינם בריאים לפסנתר. ספיגת לחות תגרום להתנפחות תיבת התהודה ומכאן לצליל מתוח וגבוה. יובש יגרום לרפיית המיתרים ולצליל נמוך.

מיקום הפסנתר - היכן כדאי למקם את הפסנתר?
נתחיל במקומות שבהם לא כדאי למקם את הפסנתר: לא נמקם את הפסנתר מחוץ לבית גם אם המקום מקורה. לא נמקם את הפסנתר ליד תנור חימום, רדיאטור, מפזר חום או צמוד למזגן. רצוי לא למקם את הפסנתר מול קיר חיצוני. לא נמקם את הפסנתר ליד דלת או חלון. לא נמקם את הפסנתר במטבח או באבמטיה. לא נמקם פסנתר מול שמש ישירה.
המקום האידיאלי למיקום הפסנתר הוא מקום שאין בו שינוי טמפרטורה קיצוניים בדרך כלל המקום האידיאלי הוא צמוד לקיר פנימי שאינו מושפע משינוי טמפרטורה קיצוניים.

כיוון פסנתר
מידע על כיוון פסנתר וחשיבות כיוון פסנתר לתחזוקתו השוטפת - לחץ כאן

הובלת פסנתר
רצוי להתקין גלגלים לפסנתר - הזזת הפסנתר מחדר לחדר תתבצע על ידי הרמת הפסנתר לאט ובזהירות ולא על ידי דחיפתו. מכיוון שדחיפת פסנתר פוגעת במנגון הפסנתר. טרם העברת הפסנתר למקומו החדש בבית יש לפנות את כל החפצים בדרך. מידע על הובלת פסנתר ואיך מובילים פסנתר - לחץ כאן
לימוד פסנתר - מנגנים במספרים