הקשר בין נגינה על פסנתר לאינטלגנציה

האם יש קשר בין נגינה על פסנתר לבין אינטליגנציה ?
אינטליגנציה היא מערכת שלמה של כישורים. תלמיד פסנתר לומד לפתח את הכישורים בדרך של קריאת תווים, יישום, קצב, סבלנות, התמדה ולמידה מתמדת. כישורים אלו נמצאים ביחסי גומלין עם תחומים אחרים בהם עוסק התלמיד ויכולים לסייע לו בלמידת כל תחום שאיתו הוא מתמודד בחיי היום יום בלימוד כל תחום אחר בחייו.

בימים אלו שכל הורה רוצה לגדל ילד מוצלח שכל הדלתות יהיו פתוחות בפניו - כדאי לשלוח את הילד לנסות ללמוד פסנתר.

תלמידי פסנתר בעלי אינטלגנציה גבוהה יותר מהממוצע
תלמיד הלומד פסנתר יהיה בדר"כ בעל אינטלגנציה גבוהה יותר מעל הממוצע מאחר שלימוד פסנתר נותן ללומד כלים טובים להתמודדות בתחומים רבים בחיים - לימוד פסנתר תורם לשיפור הקורדינציה המוטורית, שיפור יכולת ההקשבה, שיפור ההבחנה והזיכרון השמיעתי והיכולת לחכות, שיפור הארגון ודפוסי חשיבה ואצל המתמידים אף שיפור יכולת הביטוי העצמי - הביטחון העצמי ויצירת הערכה עצמית חיובית - כל אלו בהכרח תורמים לשיפור האינטלגנציה.

תלמידי פסנתר בעלי מנת משכל (IQ) גבוהה יותר מהממוצע
בשנת 1993 ערכה חוקרת בשם ד"ר ראושר פרנסיס , מהמרכז לנוירו-ביולוגיה של הלמידה והזיכרון, מחקר שכלל בדיקות ביצועים של נבחנים במבחן אינטלגנציה והגיע למסקנות הבאות: לימוד נגינה מפעיל את המוח, את מערכות החישה והתפישה, ואת הקוגניציה. רקע מוזיקלי חזק משפר את הבנת הנקרא - התלמידים שלמדו נגינה בפסנתר השיגו תוצאות גבוהות יותר בהבנת הנקרא. מחקרה הידוע ביותר של ראושר בחן 34 ילדי גן אשר למדו נגינה על פסנתר במשך 6 חודשים. בתום ששת החודשים, יכלו הילדים לנגן מספר יצירות פשוטות של מוצרט ובטהובן. הם השיגו עליה של 36% ב-IQ מרחבי. במחקר המשך נמצא קורלציות בין אנשים שלמדו שנים פסנתר ובין עליה של מספר נקודות איי-קיו. המשמעות במילים פשוטות הינה : ילדים המנגנים על פסנתר הם ילדים חכמים יותר.

נגינה על פסנתר בגיל השלישי - גיל הזהב - לימוד פסנתר ככלי לשיפור הזיכרון
ללימוד נגינה בפסנתר יש תפקיד חשוב בשיפור הזיכרון ולכן אף פעם לא מאוחר להתחיל ללמוד לנגן בפסנתר ובכך אפילו להגשים חלום. אתר זה - מנגנים במספרים - מאפשר לך בתחילת דרכך ללמוד פסנתר באופן עצמאי אף ללא רכישת פסנתר. בשלבים מתקדמים יותר האתר נותן לך את כל הכלים והידע הרלבנטי, באופן בלתי תלוי, לבחור את הפסנתר הטוב ביותר עבורך וכל הקשור בכך.

כל הפסנתרנים המוכשרים שפגשתי בחיי היו בעלי אציליות וחן קסום באופי - דיוגינס

2010 - הפסנתרנית עדי טל - גיל 8

לימוד פסנתר - מנגנים במספרים