מהו הפסנתר הטוב ביותר בעולם

רכישת/מכירת פסנתרים הנמכרים ביותר בעולם - פסנתרים חדשים - פסנתרים יד שניה - Best Sellers pianos

מהו הפסנתר הכי טוב ? מי הם הפסנתרים הכי טובים ? הכי איכותיים?
לא נהוג להצביע על דגם פסנתר ספציפי ולומר שזהו הפסנתר הכי טוב תמיד, מהסיבה הפשוטה שגם אצל הייצרנים הטובים ביותר יש פה ושם נפילות בכל הקשור לפסנתרים. יחד עם זאת, יש הבדל בין ייצרן פסנתרים אחד לייצרן אחר. הדבר מתבטא באיכות החומרים מהם בונים את הפסנתרים, מהמבנה האקוסטי של הפסנתר, איכות הלבדים, פטישי הפסנתר, מייתרים, איכות העץ, איכות הקלידים, איכות הצליל, גובה הקלידים וכדומה. ההתרשמות מכל פסנתר ופסנתר צריכה להיות אישית לאחר נגינה על מבחר גדול של פסנתרים - להן דירוג פסנתרים מהתרשמות אישית מכל פסנתר.

למה כדאי לקנות פסנתר איכותי כבר בהתחלה?
כל דבר זול שרכשתי עלה לי בסופו של דבר יקר יותר. למשל רכב טרנטה - עלה לי בסופו של דבר בהמון כסף, המון בזבוז זמן במוסכים ולא מעט תסכול. כך גם עם פסנתרים - פסנתר מורכב מלמעלה מ 16,000 חלקים בעל מכניקה הדורשת תחזוקה שוטפת (ראו תחזוקת פסנתר ). עלות תיקון פסנתר שלא תוחזק טוב עלולה להיות יקרה ולא משתלמת. דבר נוסף, הוא נגינה של מתחילים - לא חייבים לקנות את הפסנתר הכי יקר והכי טוב, אך יש חשיבות רבה לכך שהפסנתר ייתן צליל מדוייק, נעים לאוזן וברמה איכותית סבירה ולא נחותה. אחרת, תלמיד מתחיל עלול למצוא את עצמו זונח את לימוד הנגינה על פסנתר מבלי להיות מודע לך שמה שגרם להפסקת לימודי הנגינה הוא איכות ירודה של הפסנתר.

מה עושים שיש בעיית תקציב ?
ממתינים! אינני ממליץ לרכוש פסנתר שצליליו ונוחות הנגינה בו אינם מספקים את הכיף שבנגינה.

מהו הפסנתר שהכי נמכר בעולם ? מהו הפסנתר שהכי נמכר בישראל?
מקובל לחלק את ייצור המפסנתרים לייבשות ולארצות בדיוק כמו בשוק הרכב, אך חלוקה זו דווקא בפסנתרים אינה תמיד נכונה. יש יצרנים טובים ויש יצרנים פחות טובים בכל מדינה ומדינה. קיימים הבדלים בין פסנתר לפסנתר גם בייצור אישי וגם בייצור המוני. ולכן למי שחשוב לו הסאנוד ואיכות הפסנתר יש לבדוק היטב את הפסנתר לפני הרכישה ולאו דווקא להידבק לדגם מסויים. קל יותר להתחיל ולבדוק את הפסנתרים שנחשבים לאמינים ומדוייקים ומכאן גם לסחירים יותר בשוק. בישראל כמו בעולם, פסנתר ממותג קל יותר למכור מאשר פסנתר שאינו ממותג. בישראל קיים דמיון בין פסנתרים לבין רכבים, משיחות עם מרבית חברי הפסנתרנים קיבלתי תחושה של אהדה מיוחדת לפסנתרים היפנים (מאזדה - פסנתר יפני קוואי , טיוטה - פסנתר יפני ימאהה), אנני הטעם המוסיקלי מחפשים את הפסנתרים המיוחדים והיוקרתיים (מרצדס - פסנתר גרמני שטיינגרבר ,פורשה - פסנתר איטלקי פציולי), ואלה שלא איכפת להם העיקר שיהיה פסנתר לנגן עליו הכי זול ופשוט (לאדה - פסנתר רוסי). להלן דעתי לאחר בדיקה קפדנית ומדוקדקת של פסנתרים רבים:

פסנתר יפני - מדוייק וסחיר
פסנתרים יפנים מיוצרים בייצור המוני - פסנתר דגם YAMAHA ודגם KAWAI נחשבים לאמינים, מדוייקים ובמחיר סביר ונוח. יצרני פסנתרי ימאהה העבירו לאחרונה חלק מייצור סדרות הפסנתרים שלהם למדינת אינדונזיה כדי להוזיל עלויות, האם הדבר פוגע באיכות הפסנתר ? נראה לי שניתן למצוא את המקבילה של העניין בענף הרכב. בדיוק כמו שחברת טויוטה העבירה חלק מדגמי קורולה לייצור בטורקיה. הידע הוא יפני, הטכנולוגיה נשענת על מוניטין יפני אך הביצוע והאיכות נקבעת בסופו של דבר במדינה בו הפסנתר מורכב , במוסר העבודה, המנטליות המקובלת של העובדים ויכולת הנאמנות לשימור האיכות. אני אישית מבחין בין הפסנתרים החדשים של YAMAHA לפסנתרים הישנים של YAMAHA וברוב המקרים אני מעדיף את הישנים, את אלו שיוצרו ביפן. אם כי אני חייב לציין שגם בין הפסנתרים שיוצרו ביפן מצאתי פסנתרים לא כל כך מוצלחים.
בין הפסנתרים היפנים יש יצרנים נוספים חלקם איכותיים וחלקם פחות איכותיים או פחות נחשבים, אינני אוהב את צליל פסנתר טויו (Toyo), ואוהב את הצליל העמוק החד והנקי של פסנתר (ATLAS) אטלס, אך מישהו אחר יכול לחשוב אחרת ממני. עד כתיבת שורות אלו ידוע לי שמרבית חברי הפסנתרנים והמוסיקאים מעדיפים את פסנתר קוואי (KAWAI) וימאהה (YAMAHA) על טויו. אני אישית מעדיף את צליל פסנתר הקוואי (Kawai) יותר מצלילי פסנתר ימאהה, אך שוב יש לבדוק היטב כי יש נפילות בכל סידרת ייצור ויש גם תמיד הפתעות.

פסנתר רוסי - איכות ירודה ומטה
מרבית הפסנתרים הרוסיים שהכרתי לא היו איכותיים וגם המראה החיצוני שלהם לא כל כך מלבב. בשוק הפסנתרים - פסנתרים רוסיים סובלים מיחסי ציבור גרועים, מסיבות שלא כל כך קשה להבין מדוע ברגע שמתחילים לנגן על פסנתר רוסי...

פסנתר אוקראיני - איכות בינונית ומטה
עוד לא מצאתי פסנתר אוקראיני איכותי. מזכיר לי את הפסנתר הרוסי. לא הייתי רוכש פסנתר אוקראיני לנגן בו.

פסנתר גרמני - צליל עמוק, מדוייק, חלום של כל פסנתרן או פסנתרנית , יקר, מחיר לא תמיד מוצדק
הגרמנים היו בין הראשונים בעולם שהחלו לייצר פסנתרים - יש להם ידע ונסיון רב ביניהם ניתן למצוא את המותגים הידועים באיכותם כמו: Bechstein פסנתרי בכשטיין, August Forster פסנתרי אוגוסט פורסטר, Steingraeber פסנתרי שטיינגרבר, Bluethner פסנתרי בלוטנר, Wilh-Steinberg - פסנתרי וויל שטיינברג, בשל איכותם הגבוהה, פסנתרים גרמנים אלו ביסוסו את מעמדן בשוק פסנתרי היוקרה. מחירי הפסנתרים הגרמניים הממותגים יקרים בטירוף גם בשל העובדה שאינם מיוצרים בייצור המוני וכל פסנתר עובר בקרת איכות ע"י מומחי הייצור.

פסנתרים טובים שפחות נמכרים - פסנתר איטלקי - אמריקאי -צ'כי
פסנתרי Fazioli פציולי או פזיולי , פסנתר איטלקי ידוע כפסנתר איכותי במיוחד למרות שהחלו לייצר את פסנתרי פציולי רק בשנת 1981. פסנתרים אמריקאיים הנחשבים כטובים הם של חברת Mason & Hamlin, פסנתרים צ'כים שנחשבים כטובים הם של חברת Bohemia.

פסנתר סיני או קוריאני - פסנתרים זולים שהכי נמכרים היום כפסנתרים חדשים
בעבר הפסנתרים הסינים לא נחשבו כפסנתרים איכותיים, אך היום ניתן למצוא פסנתרים סינים טובים כדוגמת היילון, יש לבדוק כל פסנתר ופסנתר באופן ספציפי - מי שמשקיע זמן בחיפוש יכול למצוא פסנתר סיני חדש טוב במחיר זול.

סיכום איכות הפסנתר: איזה פסנתר כדאי לקנות פסנתר חדש או פסנתר יד שניה ?
שם טוב של יצרן פסנתרים המוטבע על הפסנתר איננו בהכרח מעיד על טיבו של הפסנתר או אמינותו - בפרט שהיום חלק גדול מהיצרנים מייצרים את הפסנתרים לא בארץ המקור (למשל חלק מדגמי פסנתרים של ימאהה מיוצר באינדונזיה, פסנתרים חדשים מדגם טויו מיוצרים היום בסין, חלק מדגמי הפסנתרים הגרמניים מיוצר בסין - פסנתרי קינגסבורג וכדומה). יתרה מכך, בשונה ממוצרים ביתיים אחרים, פסנתר ישן איננו בהכרח גרוע מפסנתר חדש. איכותו של פסנתר תלויה בשילוב בין צלילים נעימים לאמינות מכנית גבוהה. צליל טוב תלוי לא רק באופי הצליל הנשמע אלא גם ביכולתו הדינמית של הפסנתר, היכולת להשמיע צלילים נעימים במגוון רחב של עוצמות. צליל טוב נובע משילוב של גורמים רבים ומגוונים - החל מאיכות העץ ממנו נבנה לוח התהודה של הפסנתר, סוג העץ, הדבק המשמש להדבקת לוח התהודה וכלה במצבם של המיתרים והפטישים. פסנתר מתוחזק היטב, אשר עבר כיוון מדי כשנה (או יותר) טוב במידה ניכרת מפסנתר חדש יותר, מאותה תוצרת, שלא תוחזק כראוי. לעיתים ניתן למצוא פסנתרים ישנים שתוחזקו בקפדנות שלהם יתרון על פסנתרים חדשים בכך שהם עברו את מרבית השינויים ולכן הצליל שלהם התקבע. הסיכון ברכישת פסנתר חדש הוא ירידה באיכות הצליל לנוכח התנאים האקלימיים מרגע שיצא מאריזתו. פסנתר איכותי ישן שלא תוחזק - מאבד מאיכותו ומשוויו. לפיכך, הערכת שווי לכל פסנתר ופסנתר הינה יחודית לפסנתר עצמו בדיוק כמו שעושים בדיקת רכב לפני רכישה כדי לדעת מה באמת מצבו. אם אין לכם שמיעה אבסולוטית, ניסיון בבדיקת פסנתרים, מציאת גיל הפסנתר לפי המספר הסידורי שלו, יכולת בדיקת מצב העץ, הפטישים, המיתרים ובכלל הבנה בפסנתרים רצוי להיוועץ במומחה פסנתרים בלתי תלוי בחנות הפסנתרים כדי שלא יהיו ניגודי אינטרסים. גם פסנתרנים מתלבטים בעת רכישת פסנתר ישן או פסנתר חדש. בפרט שהוצאה על רכישת פסנתר היא בדר"כ גדולה. הקו המנחה שלי בחירת פסנתר שיוצר חווית נגינה טובה ונעימה, שסוג הפסנתר יהיה נעים למראה ומגע הקלידים, שצליל הפסנתר יהיה נעים לאוזן. אחרת קיים חשש שיגרום לתסכול. תתפלאו יש גם פסנתרים זולים שיגשימו לכם את החלום , הסבלנות משתלמת! ראו גם - טיפים לרכישת פסנתר יד שניה
ראו גם - ייצרני הפסנתרים המובלים בעולם - פסנתרים שנחשבים להכי טובים
שנת ייצור - מציאת גיל פסנתרים לפי מספר סידורי ייצרן:
Bluthner  HERMANN  Steinweg  KAWAI  Yamaha 
לימוד פסנתר - מנגנים במספרים