שמיעה אבסולוטית

שמיעה אבסולוטית - Absolute Pitch - Perfect Pitch

מהי שמיעה אבסולוטית ?
שמיעה אבסולוטית (AP - Absolute Pitch) היא היכולת הנדירה לזהות באופן מיידי לתייג צלילים עם השמות המוזיקלים שלהם על סמך גירוי שמיעתי בודד, דהיינו - על פי האזנה לתדר הצליל בלבד ולא בהסתמך על היחס בינו לבין צלילים נתונים אחרים. רוב האנשים, מסוגלים לזהות רק את היחס בין צלילי הקטע המוזיקלי ורק סטיה ביחס ביניהם תצרום באזניהם כטעות או זיוף. מכאן ששמיעה אבסולוטית הינה יכולת מתקדמת מאוד בשמיעה ונחלתם של אחוז קטן מאוד באוכלוסיה.

מה ההבדל בין שמיעה אבסולוטית פאסיבית לשמיעה אבסולוטית אקטיבית
אדם בעל שמיעה אבסולוטית אקטיבית מסוגל להבחין ולהפיק בשירה את התווים של קטע מוזיקלי שזה הרגע האזין לו. לעומתו אדם בעל שמיעה אבסולוטית פאסיבית מסוגל רק לזהות את הצלילים בשמם המוזיקלי.

האם יש קשר בין שמיעה אבסולוטית לכישרון מוזיקלי?
שמיעה אבסולוטית יכולה לעזור לאומן מוזיקלי אך אין בהכרח מתאם בין שמיעה אבסולוטית לכשרון מוזיקלי. ישנם אנשים הניחנים ביכולת שמיעה אבסולוטית אך אינם עוסקים במוזיקה, ולהפך - מוזיקאים מחוננים רבים לא ניחנו בכך. ולראיה, אמנם מוצרט ניחן בשמיעה אבסולוטית, אך ראוול, סטרווינסקי, ברהמס, וגנר וברנשטיין, הצליחו היטב בלעדיה.

האם שמיעה אבסולוטית היא תופעה גנטית?
לא. בין בני אותה משפחה יתכן מצב שחלק יהיה ניחן ביכולת שמיעה אבסולוטית וחלק לא.

האם שמיעה אבסולוטית היא כישרון מולד?
הדעות חלוקות בשאלה האם שמיעה אבסולוטית טבעית היא כשרון מולד או יכולת הנרכשת בשלבי ילדות מוקדמים. ידוע כי ניתן לסגל שמיעה אבסולוטית בגילאים מאוחרים על ידי תרגול ממושך.

מה הדרך הטובה ביותר לסגל שמיעה אבסולוטית?
הצעה שיכולה לסגל שמיעה אבסולוטית היא באמצעות נגינה המשלבת לימוד בעל פה של התווים ולשיר אותם יחד עם הנגינה. דוגמא את השיר יונתן הקטן לשיר ולנגן יחד: סול מי מי , פה רה רה , דו רה מי פה סול סול סול.....
יש לעשות זאת עם מגוון עשרות שירים מוכרים לחזור ולתרגל.

במה יכול לעבוד מי שיש לו שמיעה אבסולוטית?
היום יש כלים אלקורוניים המזהים את התדר ויודעים לשייך כל תדר לשמו המוזיקלי, אך לי שיש שמיעה אבסולוטית יהיה קל יותר לעבוד כמוון כלי נגינה שונים ובמיוחד

עבודה מהנה למי שניחן בשמיעה אבסולוטית
להיות מכוון פסנתרים.
לימוד פסנתר - מנגנים במספרים